ajax loader

אפיק ים-סוף

אתר פורום תפוז

אפיק, הינו שלוחה של שקע, איזוברים לא “סגורים“ וככל שמתקרבים לצירו, הלחץ יורד. בארץ ישנם 2 סוגי אפיקים עיקריים: (1) האפיק הפרסי-מופיע לרוב בקיץ, ומקנה לו את מזג האוויר הקיצי (חם ולח)…

 

אפיק, הינו שלוחה של שקע, איזוברים לא “סגורים” וככל שמתקרבים לצירו, הלחץ יורד.

 

בארץ ישנם 2 סוגי אפיקים עיקריים:

(1) האפיק הפרסי-מופיע לרוב בקיץ, ומקנה לו את מזג האוויר הקיצי (חם ולח) האופייני.

(2) אפיק ים סוף

אפיק מים סוף, הוא שלוחה צפונית של השקע הסודני, הנוכחת במפות הממוצעות במשך כל ימי השנה.

במצב בו אין מערכת דומיננטית בקרקע באיזורינו, דבר המתרחש בעיקר בעונות מעבר, האפיק מים סוף מתעמק ומתפשט לאיזורינו.

בדרך כלל התפשטות האפיק מביאה להתחממות באיזורינו, אם כי כאשר ציר האפיק מזרחית לנו ההתחממות לרוב תהיה מוגבלת לפנים הארץ, ואילו כאשר הציר מערבית לנו, ההתחממות תהיה נרחבת, ובמקרים רבים ישררו תנאי שרב במקומות רבים.

לרוב, כאשר מלווה האפיק ברכס רום, לא תהיה כל פעילות מהאפיק מים סוף.

כאשר אנו נמצאים בקידמתו של אפיק רום, מתקיימים שני תהליכים:

א. האוויר החם בקרקע בשילוב עם האוויר הקר ברום מביאים לאי יציבות גבוהה, “מפל יריקה”, שבו כל טיפת לחות מתרגמת במהירות לעננות ערמתית.

ב. הזרימות הדרום מערביות או אף דרומיות ברום מסיעות לאיזור לחות רבה שמקורה באיזורים הטרופיים בשכבות הבינוניות.

מצב זה קרוי “אפיק ים סוף פעיל”. אופי הפעילות תלוי בפרמטרים שונים, בין השאר במיקום צירו של האי”ס.

במידה וציר האפיק מזרחית לנו, עיקר הפעילות תהיה ממזרח לנו, אם כי יש סיכוי לא רע לפעילות גם באיזור המזרח.

לרוב פעילות של אפיק מים סוף מתבטאת בהתפתחות עננים ערמתיים בגובה בינוני בשעות אחה”צ, עם ס”ר. גשמים יתכנו בהתאם לתכולת הלחות בשכבות הנמוכות, במקרים קיצוניים אף יורדים גשמים עזים.

במקרה והאפיק בקרקע משתלב עם רמה ברום-התוצאה היא התחממות הדרגתית והתייבשות.

בשונה משקע שרבי השרב במקרה זה מתפתח בהדרגה ומזג האוויר בהיר וחם ללא רוחות חזקות ואבק.

עיקר ההשפעה של השרב תהא בעיקר באזורים המזרחיים ובהרים .

הערה: לעיתים אפיק מים סוף מגיע גם בקיץ וגורם למזג אוויר חם מאוד ושרבי בהרים והביל לאורך החוף.

 

לסיכום: אפיק ים סוף מופע עם 2 סוגי צירים (ראה תמונה מצורפת):

א-ציר מערבי-בהעדר אפיק רום מזג אוויר חם ושרבי כאשר מזרחית לציר (שהציר ממערב לנו), משטר הרוחות הוא דרום מזרחי, ומביא אוויר חם ויבש.

בקדמת אפיק רום תיתכן פעילות נרחבת בכל הארץ, כולל בחוף וייתכנו אף גשמים ושטפונות בדרום הארץ ובמרכזה, מלווים בסופות רעמים חזקות, זאת משום שהאוויר החם המוסע בקרקע מקנה אי יציבות גדולה.

 

ב-ציר מזרחי-בהיעדר אפיק רום מז”א האפיק לא יהיה פעיל כאשר מערבית לציר (שהציר מזרחית לנו), משטר הרוחות הוא צפון מזרחי, העלייה בטמפרטורות היא בעיקר בפנים הארץ. בחוף הבריזה מחדירה אוויר קריר ולח יותר. אי”ס בעל ציר מזרחי בנוכחות רכס רום יהיה מלווה בערפילי בוקר באיזור החוף.

בנוכחות אפיק רום פעילות מאפיק ים סוף מתקבלת גם מאפיק בעל ציר מזרחי אם כי בדרך כלל הפעילות גבולית יותר ומתקיימת בעיקר באיזורים המזרחיים.

 

אפיק ים סוף פעיל:

 

ההתפתחות אפיק טרופי לכיוון צפון כרוכה מטבע הדברים בהתפשטות הפעילות הטרופית עצמה צפונה.

במצב רגיל ניתן לצפות לעננות ערמתית ולמשקעים באיזור סודן. העננים הם מסוג קומולונימבוס המגיעים לשיא התפתחותם בשעות אחר הצהרים וגורמים לסופות רעמים המלווה מטרות עזים. עננים אלה בולטים בתמונות הלויין ונראים כאוסף של גושים מאסיבים

אם אפיק ים סוף מפותח מתמיד במצבו או מוסיף להתעמק עשוי גוש האויר הטרופי להוסיף ולהצפין ואיתו הפוטנציאל למזג אויר בעל מאפינים טרופיים. במהלך הצפנתו עובר גוש האויר שינוי בלתי נמנע.

המעבר באיזורים מדבריים גורם לו לאבד מלחותו ומכושרו ליצור עננות פעילה.

עם זאת מוסיף גוש אויר זה להיות בלתי יציב על תנאי. כל שינוי במידת לחותו עשוי להכריע את גורלו של קומולונימבוס פוטנציאלי.

במקרים רבים עשוי להיווצר אלטו קומולונימבוס. זה ענן קומולונימבוס שבסיסו בשכבות הבינוניות. עוצמת הגשם מענן כזה חלשה יחסית ולעיתים מתאדות הטיפות בעודן באויר

אי יציבותו של גוש האויר גדולה. תוספת ולו המזערית של לחות עשויה לממש תוך דקות את הפוטנציאל של גוש האויר “ולהושיב לו את נעוריו” . התוצאה – סופת רעמים חמורה מלווה מטר עז או ברד.

ברד כבד ירד בעת אפיק יס סוף ב 17 אוקטובר 88 בפארן ובחצבה שבערבה והשמיד יבול חקלאי רב. לא תמיד ניתן לעקוב אחר זרימת הלחות בשכבות האויר השונות.

ישנם שני תרחישים העשוים להוליד תוצאה מהממת זו : האחד רוח דרומית באילת – רוח זו נדירה למדי שם אך הדבר עשוי לקרות ולגרום לאספקת לחות מים סוף המוסעות אל הנגב.

כתוצאה מכך יורדים בו מטרות כבדים הגורמים לשטפונות חמורים.

גם לחות שמקורה בים התיכון עשויה לשמש חומר גלם להתפתחות סופות רעמים בצפון ובמרכז.

הדבר אפשרי בעיקר אם בתוך אפיק ים סוף נוצר שקע רדוד מעל הים הגורם לרוח דרום מערבית במרכז הארץ

אירוע של אפיק ים סוף פעיל המלווה בגשמים מתרחש 2-4 ימים בשנה אך מספר זה יכול להשתנות בקיצוניות משנה לשנה.

לעיתים מתפשט ומתעמק אפיק ים סוף למזרח הים התיכון. אם באותה עת מגיע לאיזור זה אויר קר הופך מזרח הים התיכון ציקלוגנטי יותר. במקרים אחדים מתהוה בתוך אפיק ים סוף שקע שמרכזו בים מול חופי ישראל והוא מתעמק והולך עד שהופך למערכת הדומיננטית במזרח התיכון

מזג האויר בישראל עשוי להשתנות תוך שעות ספורות מחם ועתיר עננות בינונית לחורפי לכל דבר

2505200578992

.

אפיק ים סוף בישראל  /  barnea1
בסקירה זאת, יוצג מידע כולל ונרחב על אפיק ים סוף, השפעתו על ישראל, מיקומי צירי האי”ס ביחס לאזורינו, ותכונותיו הפיסיקליות של אפיק זה. חלקים קטנים ביותר מצוטטים מהספר “מבוא למטאורולוגיה” של ברוך זיו ויואב יאיר, ואלה מסומנים במרכאות. להלן:

“במקרים מסוימים, בפרט לאחר התחזקותה של הרמה הטורקית, מתפשט אפיק ים סוף לעבר ישראל”. אפיק זה מבחינת התצורה הסינופטית, מביא עמו רוח מזרחית המחממת במידה ניכרת את הרום הנמוך, וגורמת שרב של- °C30 ויותר. מקור האוויר החם נמצא במדבריות ממזרח לנו(ירדן או סעודיה).
האוויר החם מלווה גם ביובש, ולכן הלחות נמוכה בנוסף לטמפ’ הגבוהות.
במקרים מסוימים מתפשט אפיק ים סוף לעבר המזרח התיכון תוך כדי התעמקותו. בתוך אפיק זה יכול להיווצר שקע עמוק וחורפי באזור קפריסין. שקע זה נקרא שקע קפריסאי, עקב מיקומו בצפון-מזרח קפריסין. שקע זה מביא מזג אוויר גשום וקר בישראל בעיקר בחורף. ככל שהשקע עמוק יותר- כן תגברנה עוצמת הגשמים והרוחות.

לרוב אפיק ים סוף משתהה בעיקר באזור סודן, אך השפעתו גם בישראל. אי”ס בדרך כלל אינו מלווה במערכת משמעותית ברום. כלומר, הרום לא תומך ואילו הקרקע תחת אפיקיות. במצב זה אין לצפות כלל להתפתחות עננות ערמתית המורידה משקעים. במצב של אי תמיכה ברום, מזג האוויר לרוב יהיה יציב(בישראל). במצב רגיל באזור סודן יתפתחו ענני CB שמורידים גשמים וברד, המלווים בס”ר.
במקרים מסוימים לאפיק ים סוף בקרקע ישנה מערכת רום משמעותית, ומתפתח אפיק רום מחודד ועמוק היישר מהים התיכון לעבר מצרים. במצב של תמיכה משמעותית ברום, ישראל תהיה בקדמתו של אפיק הרום, דבר שמעודד התפתחות עננות מורידת משקעים.
במצב כזה יתפתחו ענני קומולונימבוס בישראל, והשפעתם תהיה בעיקר בדרום ובמזרח הארץ. תמיכה ברום לאי”ס מאופיין בזרימה דרומית ברום, המסיעה גושי אוויר לחים ממקורות טרופיים שונים מדרום לנו, המגבירה את אי היציבות האטמוספרית בעיקר בתחום המפלסים הבינוניים והגבוהים והופכת אותה לחריפה, ובכך יש עידוד משמעותי להתפתחות ענני סערה(קומולונימבוס- cb). באזור סודן, ההתפתחות מגיעה לשיאה בשעות אחה”צ. העננים המשתהים שם הם מסוג CB, ואלה ממטירים גשמים עזים מלווים ס”ר.

בישראל השפעת האי”ס היא בעיקר על הדרום ומזרח הארץ. בעת חדירת אפיק רום מחודד לעבר מצרים בעוד שישנה את אספקת הלחות הנדרשת להתפתחות עננות ערמתית, יתפתחו באזורים אלו ענני קומולונימבוס שאלה יגרמו ממטרים עזים. מקרה של אי”ס פעיל דקרה ב-29.10.04. ביום זה התפתחו תאי CB מרשימים ומפותחים ביותר, אלה הורידו כמויות עצומות של גשם בנגב ובמזרח, והוא ליווה בס”ר.
גשרים וכבישים רבים הוצפו/נהרסו קליל באזור הדרום, והנזק הוערך במיליוני שקלים.
אותו אירוע היה נתון תחת חדירת אפיק רום מהים התיכון לעבר סיני ומצרים, בעוד שלחות מרובה חדרה בעיקר לתחום השכבות הבינוניות והגבוהות ממקור טרופי מדרום לנו. בעקבות כך התפתחו ענני CB בעלי ממדי ענק בדרום ובמזרח, הנראו כאוסף של גושים מסיביים בתצ”ל השונים, ואלה המטירו ממטרים עזים.
“בעת התפתחות אפיק ים סוף מופיעה עננות בעלת אופי דומה באזורים צפוניים יותר, כגון צפון-מערב סעודיה”.

במהלך אי”ס, חודרים לישראל מדרום גושי אוויר לחים שמקורם באזורים הטרופיים. במהלך הצפנתו של גוש האוויר הלח, הוא נאלץ לעבור מעל אוויר יבש במדבריות.
המעבר מעל המדבר גורם לענן לאבד מהלחות שלו, ובכך הענן יתפרק והזרימות האנכיות יהפכו יורדות, מה שמאופיין לשלב סיום ענן מפותח. כל שינוי במידת הלחות של הענן תכריע את גורלו. במצב של אי”ס, ענן CB הוא בעל ממד אנכי מרשים ביותר, בעל פסגות של למעלה מ-35,000 רגל, ובתוכו ישנה לחות מרובה ואדירה, המניעה את פעילותו של הענן וגורמת ירידת משקעים מרובים באזור בו הוא נמצא.
במקרים רבים עשוי להיווצר ענן אלטו-סיבי. זהו ענן שבסיסו נמצא בשכבות הבינוניות, ועוצמת הגשם היורדת מענן זה חלשה יחסית. לפעמים טיפות הגשם מתאדות כשאר הן באוויר, והן לא מגיעות ארצה כלל. הדבר נובע מאי אספקת לחות הדרושה לירידת ממטרים כבדים יותר. לפעמים בעת אי”ס בשילוב אי תמיכה ברום, מתחת לענן אלטו-סיבי יכולה להימצא שכבה יבשה, ובעקבות כך יופיע פרץ הרוח העז.

מצב של אפיק ים סוף זה, מופיע בישראל בעיקר בעונות המעבר, ושכיחותו פוחתת במידה משמעותית בעונת החורף, כאשר בקרקע שולטים השקעים הקפריסאיים.
פעילות אי”ס יכולה להתרחש בישראל בעיקר בחודשים אוקטובר-נובמבר ואפריל-מאי.

במקרים מסוימים מתפשט אפיק ים סוף לעבר מזרח הים התיכון, תוך כדי התעמקותו וליווי של אפיק רום מחודד. אם באותו עת ישנה זרימת אוויר קרה, האזור הופך ציקלוגנטי יותר, והדבר מביא ליצירת שקע עמוק בקרקע סמוך לחופי ישראל.  מזג האוויר בישראל בעת מצב כזה יכול להשתנות תוך שעות ספורות מחום יבש לחורפי לחלוטין.

מבדיקת התנאים האטמוספריים המאפיינים אפיק ים סוף פעיל, מאפיין חשוב ועיקרי לרקע התפתחות אי יציבות, הינה זרימה דרומית ברום, הגורמת להסעת גושי אוויר לחים ממקורות טרופיים שונים מדרום לנו לעבר הים התיכון, ובכך להפוך את מזג האוויר לבעל מאפיינים טרופיים. בעת התפתחות ענן ערמתי, יש לצפות לזרימת לחות זו מדרום.
ענן ערמתי שיתפתח לתוך שכבה יבשה יחוש זאת ויתאדה סביבו. בכך הזרימות תעשה יורדות(עליית האוויר תיבלם), ותחל ירידה ניכרת בתכולת המשקעים בענן והתבדרות.
לכן, לחות ברום הגבוה מהווה תנאי חשוב להתפתחות עננות ערמתית.
“מצב הדברים משתנה מתכלית, כאשר השכבות הבינוניות לחות. הסעת הלחות ברום מציינת אפוא תנועת גושי אוויר טרופיים לאזור ישראל, ובמקביל תורמת באופן משמעותי להגברת סיכויי התפתחותם של עננים ערמתיים נושאי גשם”.

מיקום צירי האפיק ביחס לישראל, מהווה תנאי חשוב למהלך הסינופטי שעשוי להתרחש בישראל בעת אי”ס. האפיק מתבטא בשני צירים במיקום שונה- אי”ס בעל ציר מערבי, ואי”ס בעל ציר מזרחי.

אפיק ים סוף בעל ציר מערבי- מצב שבו מיקום ציר האפיק נמצא מערבית לישראל.
בישראל נושבת רוח דרום מזרחית, המסיעה אוויר חם ויבש מהאזורים הדרומיים, ובכך גורמת שרב בכל אזורי הארץ. עוצמת הרוחות היא חזקה, ועלולה להגיע ל-20 קשר ויותר.
הרוח הדרום-מזרחית גורמת בישראל לסופת חול שמקודם במדבריות מדרום וממזרח לנו.
האוויר עשיר בגרגירי חול ואבק שמקורו במדבריות ממזרח לישראל. בעת רוח מזרחית, האובך מתפשט לעבר כל הארץ, ומגביל את הראות. בשלב זה השמיים מכוסים בכמויות משתנות של עננות גבוהה ובינונית בעיקר. במקרים מסוימים יכול לטפטף מעננות בינונית.

אפיק ים סוף בעל ציר מזרחי- זהו מצב שבו ציר האפיק נמצא מזרחית ביחס לישראל.
באזורינו נושבות רוחות צפון-מערביות, המכניסות לחות מרובה בעיקר לתחום השכבות הנמוכות. האוויר הימי והקריר גורם להתעבות עננות נמוכה מעל הים מסוג סטרטוסים או ערפל שכבתי, בעיקר בשעות הלילה. זהו המצב ביום.
לרוב רכיב הרוח הנגזר ממצב זה הוא צפוני. “בלילה קיים ניגוד בינו לבין בריזת היבשה, ולכן הרוח קלה ביותר”. ביום הרוח מתמזגת עם המערכת הסינופטית, ולכן רוח צפונית מערבית חזקה נושבת, העלולה להגיע לעוצמה של 20 קשר ויותר.

לסיכום- אי”ס מתפתח בעיקר בעונות המעבר, והשפעתו בעיקר על אזור סודן, אך השפעתו מורגשת גם בישראל. רוב הפעילות היא במזרח ובדרום. במצבים מסוימים חודר לעבר מצרים אפיק רום מחודד מהים התיכון המעודד התרבות העננות וסיכוי למשקעים.
הענן השכיח ביותר הקיים במצב של אי”ס הוא ענן הקומולונימבוס. ענן זה ממטיר גשמים חזקים, ברד וס”ר בעיקר ממזרח לנו, אך בעת אי”ס פעיל באזורינו, ענני CB מפותחים מתפתחים גם בדרום ובמזרח.


Contact Image

פרטי התקשרות

כתובת

סניף יפו: נמל יפו 10, תל אביב - יפו
סניף הרצליה: מרינה הרצליה בניין המנהלה קומה ראשונה

טלפון/פקס

טלפון: 077-2120366
פקס: 077-2120367

אימייל

[email protected]

Contact Thumbnail

צרו קשר

Call Now Button Top
שינוי גודל גופנים
×