ajax loader

בתקופה האחרונה אני עובדת עם הרבה קבוצות על נושא של מטאורולוגיה. אחד הקשיים הבולטים שנתקלתי בהם הוא הבנת השקע חזיתי. אני מצרפת אנימציה נחמדה שממחישה מה קורה בכל חזית

שקע חזיתי הנו שקע תרמלי והוא נוצר ממפגש של שני גושי אוויר: קר מצפון וחם מדרום . נוח לחשוב שהמפגש בינהם הופך למרדף וכך נוצרות שתי חזיתות, כמו במלחמה , אפשר לחשוב על זה בצורה כזאת שבכל חזית יש מנצח מפסיד.

באופן כללי האוויר החם שואף לעלות למעלה לעומת האוויר הקר שהוא צפוף יותר וכבד יותר מהאוויר החם ורוצה לתפוס את מקומו של האוויר החם. המרדף בין הגושים נעשה בצורת שקע מעגלי משום שכוח קוריוליס משפיע על כיוון התנועה בגלל סיבוב כדור הארץ. המפגש בין שני הגושים נקרא חזית וכך נוצרות שתי חזיתות: חזית קרה וחזית חמה . חשוב לציין שבקו הרוחב שבו אנחנו נמצאים השקע החזיתי נע ממערב למזרח ולכן כששקעים חזיתיים נמצאים מזרחית אלינו זה סימן שכבר בשקע חלף אותנו.

אם כן בחזית הקרה אוויר קר וצפוף מגיע מתחת לאוויר החם ודוחף אותו למעלה , ככל שעולים בגובה הטמפרטורות יורדות ולכן גוש אוויר חם ולח אינו מסוגל להכיל יותר את טיפונות המים וכך נוצרת התעבות ßעננים ערמתיים (קומולונימבוס ) ß גשמים וסופות רעמים. בחזית הקרה הגוש הקר ניצח בקרב, ללא ספק.

חזית קרה מסומנת על ידי משולשים כחולים שמראים את כיוון התנועה של האוויר הקר.

בחזית החמה האוויר החם עולה למעלה כי הוא חם מסביבתו אבל הפעם הוא דוחף את האוויר הקר (ראה אנימציה) , וכך נוצר מצב שבאזור החזית החמה הגוש החם “מנצח ” את הגוש הקר. אויר חם ולח עולה למעלה באטמוספירה בצורה איטית יותר ומתונה לעומת החזית הקרה . נוצרת עננות שכבתית התמתפרסת למרחב גדול יותר וכך מתקבלים ענני סטרטוס וצירוס.

כדי להבין מדוע קיימים ההבדלים בין החזיתות חזרו לחשוב על השקע כמרדף בין שני גושים , האוויר הקר בחזית החמה הוא למעשה הזנב של הגוש הקר בגלל כיוון התנועה של האוויר בשקע (נגד כיוון השעון) ולכן האוויר הקר בחזית החמה כאילו בורח מהאוויר החם לעומת החזית הקרה שבה הוא דוחף את האוויר החם כלפי מעלה .

חזית חמה מסומנת בעיגולים אדומים שמראים את כיוון התנועה של האוויר החם.

הסיבה שכל ה “מפלצת” הזו מסתובבת נעוצה בעובדה שכדור הארץ מסתובב.
מערכת זו מסתובבת נגד כיוון השעון בחצי הצפוני של כדור הארץ, ועם כיוון השעון בחציו הדרומי.

איך זה בא לידי ביטוי בישראל?!

בעונת החורף בעיקר, מגיעים אלינו שקעים שנוצרים ממערב לנו, וזרמי הסילון מניעים אותם לכיונינו.
לכן הדבר הראשון שיכנס לארץ יהיה החזית החמה (קצהו הימני של השקע), נראה תחילה ענני נוצה,לאחר מכן אלטוקומולוסים וענני סטראטוס למיניהם (החזית החמה לרוב שוהה בין יום ליומיים בארץ).לאחר מכן יעבור מעלינו הגוש החם, תהיה התבהרות מסוימת, ונרגיש עלייה קלה בטמפרטורה (הגוש החם בד”כ מחזיק יום בארץ). ואז תכנס החזית הקרה -השמים יחלו להתכסות בעננות ערמתית, נרגיש ירידה חדה בטמפרטורה ונהנה ממזג אוויר פעיל במיוחד. לאחר מעבר החזית הקרה יכנס הגוש הקר, ויהיה קר מאוד, יבש ובהיר. ואז? אז מחכים לשקע הבא….

שקע חזיתי- או שקע צפון אפריקה- בניגוד לשקעים המאפיינים את החורף (שקעים קפריסאים), באביב מתחילים להיווצר ולהגיע אל ישראל שקעים שרביים. שקעים שרביים מאופיינים בחזית חמה מפותחת וחזית קרה מנוונת. אולם, לעתים קרובות באביב מגיע שקע שרבי לאזור קפריסין והופך לשקע קפריסאי בעל מאפיינים חורפיים לכל דבר. דוגמה קיצונית לכך היא שקע שרבי שפקד את ישראל ב16 במרץ 1998,  שררו תנאי שרב בארץ, וב18 למרץ, עם שבירת השרב, ירד שלג בהרים. זה קרה בעקבות התמזגות השקע השרבי עם אפיק רום מצפון.

sinoptit

.שרב כבד בסתיו, 26 בנובמבר 2013, מתוך האתר של השרות המטאורולוגי: http://www.ims.gov.il/NR/rdonlyres/B9B1C1D1-1EB2-475E-8CB3-51C063EBD37A/0/%D7%A9%D7%A8%D7%91%D7%9B%D7%91%D7%93%D7%91%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%95.pdf

במפה הסינופטית ניתן לראות שקע קטן מימדים הממוקם מעל מערב מצרים, והוא בעל תצורה המזכירה שקע שרבי, האופייני לעונת האביב. זהו שקע משני לשקע עמוק ומשמעותי הממוקם מעל יוון וגורם שם למזג אוויר חורפי. החזית החמה של השקע ממצרים ממוקמת מעל אזורינו, והיא גורמת לזרימות דרומיות חמות ויבשות אשר הביאו לעליה ניכרת בטמפרטורות, הרבה מעל הממוצע לסוף חודש נובמבר. הטמפרטורות אשר נמדדו ביממה זו היוו שיא לסוף נובמבר במישור החוף ובשפלה, עם טמפרטורות של 63-63 מעלות, שיא מתחילת המדידות לפני 30-20 שנה.


Contact Image

פרטי התקשרות

כתובת

סניף יפו: נמל יפו 10, תל אביב - יפו
סניף הרצליה: מרינה הרצליה בניין המנהלה קומה ראשונה

טלפון/פקס

טלפון: 077-2120366
פקס: 077-2120367

אימייל

[email protected]

Contact Thumbnail

צרו קשר

Call Now Button Top
שינוי גודל גופנים
×