ajax loader

אנטומיה של שקע חזיתי2907200585029
יניב ריז ו אתר תפוז פורומים ו
לחלק מבאי הפורום זה יראה בסיסי,אך אם עד היום לא הצלחתם להבין על מה החזאים מדברים כשהם אומרים “השקע הזה יביא גשם“ או “חזית חמה פעילה“, אני מקווה שההסבר הבא ימחיש לכם את העיניין.

ראשית דבר-
עקב מבנהו של כדור הארץ (אליפטי) כל איזור זוכה לקבל כמות קרינה מהשמש (כאשר הקטבים קרים יותר ואיזור המשווה הוא החם ביותר).
הסיבה לכך שחלוקת מנות הקרינה שנות היא עקב זווית הפגיעה של השמש בקרקע בכל אחד מאיזורים אלו. (בקטבים זווית הפגיעה מאוד נמוכה-כך שאותה קרן שמש נופלת על פני שטח גדול מאוד-לכן הוא אינו מתחמם במידה רבה, בעוד בקטבים השמש פוגעת בזווית ישרה בקרקע-לכן הקרקע מתחממת מהר מאוד).

3681190
איך זה מתקשר?!
האוויר מקבל את עיקר הטמפרטורה שלו מחום הקרקע עליה הוא נמצא, כך שהאוויר באיזור המשווה מאוד חם ובקטבים קפוא.
מכאן אנו מסיקים שבכל איזור הטמפרטורות שונות לפי מיקומינו הגיאוגרפי).
עובדה נוספת-כדור הארץ גם מסתובב, כך שגושי האוויר הקפואים בקטבים וגושי האוויר החמים במשווה אינם נייחים-אלא נעים עקב תנועה זו (הדבר שקול לכך שתשימו גולה על קרוסלה מסתובבת, והגולה תעוף מחוץ לקרוסלה עקב סיבובה), כוח זה קרוי כוח צנטריפוגלי, ומדען בשם קורליוס הוכיח את השפעת כוח זה על מערכות מזג האוויר.
התמקדות בחצי הצפוני של כדור הארץ-
בחציו הצפוני של כדור הארץ, גושי האוויר החם שמעל המשווה נעים צפונה, ואילו הגושים הקרים שמעל הקטבים נעים דרומה-עד שהם נתקלים אחד בשני…

.

3681394התנגשותם מהווה את היווצרות השקע. (רק להמחשה-כל “גוש אוויר” כזה יכול להיות באורך ורוחב של מאות ואף לפעמים אלפי ק”מ)!!!

ההתנגשות-

לפני שנכנס לתוצא ההתנגשות, נבהיר כמה דברים לגבי אופיו של כל גוש אוויר:

הגוש הקר-אוויר קר=אוויר דחוס=אוויר כבד (שכן המולקולות שלו צפופות כי אין להם הרבה אינרגיית תנועה). מה עוד שאוויר קרק הוא לרוב יבש-שכן אין לו די “מקום” להכניס לתוכו מים (לחות) שכן הוא מאוד צפוף ודחוס.

הגוש החם-אוויר חם=אוויר מרווח=משקלו קל (שכן מולקולות שלו מאוד אנרגטיות ונעות מקצה לקצה כל הזמן), לכן הוא יכול להכיל בתוכו הרבה מים (הרבה לחות)-תלוי עם הוא עבר במסעו מעל ים שממנו הוא היה יכול לספוג את המים הללו (הרי שהמים חיבים להגיע מאיפה שהוא-במידה והאוויר לא עבר מעל מים הוא יהיה חם ויבש).

 

השקע והחזיתות-

מקום ההתנגשות הוא לרוב באמצע הדרך בין המשווה לקטוב, איזור זה מוקף אוויר “ניטרלי”-דהיינו לא חם ולא קר, וגם הוא תופס תפקיד בכל המהומה.

עת ההתנגשות- בזמן ההתנגשות האוויר החם מגיב ב-2 קצוותיו:

הקצה שפוגע בגוש הקר-עקב משקלו הקל לעומת הגוש הקר, הוא מטפס מעלה במהירות רבה, בעוד הגוש הקר חודר מהר בכדי למלא את מקומו

3681210בעת טיפוסו במעלה האטמוספירה הוא מתקרר והמים שבו מתעבים לעננים מאוד מפותחים-אלו מורדים באותו איזור גשמים כבדים מלווים בסופות רעמים וברד-זוהי החזית הקרה (נקודת המפגש של 2 גושי האוויר).

עקב עלייה מהירה זו כלפי מעלה נוצר “ואקום”=לחץ נמוך (כמו במשאבה ששואבת אוויר) לכן החזאים קוראים לזה “שקע” (איזור בעל לחץ נמוך).

בעוד שמיצדו השני הגוש החם מטפס לאט לאט , כי אין הפרש משמעותי בטמפרטורה בינו לבין האוויר הניטרלי-לכן נוצרת באיזור זה עננות שכבתית שבד”כ בארץ אינה פעילה, והיא משתרעת על פני מאות קילומטרים-זוהי החזית החמה.

3681203מבט נוסף-
באיור הבא ניתן לראות איך כל המערכת הזו ששמה “שקע” מסתובבת נגד כיוון השעון ,החזית מימין היא החזית החמה-אוויר מטפס לאט לאט, באמצע נמצאת הגזרה החמה (גוש האוויר החם) ומצד שמאל החזית הקרה (זו שוחודרת מתחת לאוויר החם בעודו מטפס מעליה מהר ויוצר עננות מפותחת וסופות).

הסיבה שכל ה “מפלצת” הזו מסתובבת נעוצה בעובדה שכדור הארץ מסתובב.
מערכת זו מסתובבת נגד כיוון השעון בחצי הצפוני של כדור הארץ, ועם כיוון השעון בחציו הדרומי.
איך זה בא לידי ביטוי בישראל?!
בעונת החורף בעיקר, מגיעים אלינו שקעים שנוצרים ממערב לנו, וזרמי הסילון מניעים אותם לכיונינו.
לכן הדבר הראשון שיכנס לארץ יהיה החזית החמה (קצהו הימני של השקע), נראה תחילה ענני נוצה,לאחר מכן אלטוקומולוסים וענני סטראטוס למיניהם (החזית החמה לרוב שוהה בין יום ליומיים בארץ).
לאחר מכן יעבור מעלינו הגוש החם, תהיה התבהרות מסוימת, ונרגיש עלייה קלה בטמפרטורה (הגוש החם בד”כ מחזיק יום בארץ). ואז תכנס החזית הקרה -השמים יחלו להתכסות בעננות ערמתית, נרגיש ירידה חדה בטמפרטורה ונהנה ממזג אוויר פעיל במיוחד. לאחר מעבר החזית הקרה יכנס הגוש הקר, ויהיה קר מאוד, יבש ובהיר.
ואז? אז מחכים לשקע הבא….

תמונת לווין של שקע חזיתי בישראל

3681251

 

 

 

 

 

 

 

סימפטומים של שקע חזיתי
חזית חמה:
עננות-שכבתית (ראשית ענני נוצה ואז בהדרגה אלטו קומולוסים וסטרטוסים)
לחץ אוויר-יורד בהדרגה (שכן מרכז הלחץ הנמוך מתקרב אט אט).
טמפ-עלייה הדרגתיית.
לחות-עליה הדרגתית.
רוח-לרוב מזרחית עד דרום מזרחית.
הגזרה החמה (“הגוש החם”)-
עננות-לרוב אם יש אז שכבתית.
לחץ אוויר-מאוד נמוך (לרוב מתחת ל 1010 מיליבר).
טמפ-יחסית לעונה גבוהה.
לחות-מאוד לח.
רוח-דרומית.
החזית הקרה-
עננות-בהתחלה קומולוסים ואז קומולונימבוסים.
לחץ אויר- עלייה חדה בלחץ.
טמפ-נפילה מהירה ודראסטית.
לחות-ירידה מהירה (רק בפרקי הגשם הלחות עולה בעקבות כך).
רוח-דרומית מערבית עד מערבית.

Contact Image

פרטי התקשרות

כתובת

סניף יפו: נמל יפו 10, תל אביב - יפו
סניף הרצליה: מרינה הרצליה בניין המנהלה קומה ראשונה

טלפון/פקס

טלפון: 077-2120366
פקס: 077-2120367

אימייל

[email protected]

Contact Thumbnail

צרו קשר

Call Now Button Top
שינוי גודל גופנים
×